جهان اسلام

تصویب اولین بودجه بعد از عادی سازی روابط با اسرايیل و خروج از لیست سیاه واشنگتن برای سودان

وزارت کشور ترکیه اطلاعیه‌ایی در این زمینه صادر کرد

هبة علي وزیر دارایی سودان ،کلیات  اولین بودجه را پس از حذف نام کشورش از لیست سیاه ایالات متحده اعلام کرد و مقامات سودانی به دنبال کاهش نرخ تورم هستند.

سودان دیروز ، سه شنبه ، اولین بودجه خود را از زمان حذف نامش توسط  واشنگتن از لیست کشورهای حامی تروریسم تصویب کرد ، و بودجه با توجه به آنچه دولت اعلام کرد ، اولویت را به مناطق تخریب شده  توسط تروریسم و دزدان دریایی  داده است.

شورای انتقالی سودان  در بیانیه ای گفت كه “جلسه مشترك شوراهای حاكمیت و وزرا بودجه سال مالی جاری 2021 را تصویب كردند.”

در این بیانیه به نقل از هبة علي ، وزیر دارایی و برنامه ریزی اقتصادی ، گفته شده است كه “این اولین بودجه تهیه شده پس از امضای توافقنامه صلح سودان در جوبا (با شورشیان) و حذف سودان از لیست كشورهای حامی تروریسم است” و خاطرنشان كرد: “وزارت دارایی از تمام فرصت ها استفاده كامل خواهد كرد.” که پس از حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم در دسترس قرار گرفت ، از جمله گشودن به سیستم مالی بین المللی ، انتظارات از سرمایه گذاری خارجی و همه توافق نامه های حاصل از آن.

مقامات سودان به ویژه امیدوارند که بتوانند نرخ تورم فعلی بیش از  250 درصد در حال حاضر را به 95 درصد در پایان سال جاری کاهش دهند.

هبة علي  گفت که خارطوم “976 میلیون دلار هزینه بودجه را به تحکیم صلح و توسعه مناطق حاشیه نشین و درگیر جنگ  اختصاص داده است.”

دولت همچنین 1.7 میلیارد دلار بودجه برای تقویت سیستم  بهداشت کشور و امکان پرداختن به بیماری همه گیر Covid-19 اختصاص داده است.

وضعیت بهداشت و درمان در سودان وخیم است

 

چندین ماه است که داروخانه ها و بیمارستان های سودان از کمبود دارو رنج می برند.از زمانی که ارتش سودان  رئیس جمهور عمر البشیر را در آوریل 2019 تحت فشار یک جنبش اعتراضی بی سابقه مردمی برکنار کرد ، این کشور شاهد یک روند انتقال دشوار است.

سودان در اوایل این ماه توافق نامه ای برای عادی سازی روابط با “اسرائیل” ، همراه با امضای تسهیلات مالی برای پرداخت بدهی های معوقه کشور به بانک جهانی ، امضا کرد. که احتمالا به نوعی باجی برای خروج از لیست سیاه امریکا بوده است

وزیر خزانه داری ایالات متحده و وزیر دارایی سودان ، هبة محمد علی احمد ، تفاهم نامه همکاری با خزانه داری آمریکا را برای ارائه تسهیلات مالی برای پرداخت بدهی های معوقه سودان به بانک جهانی امضا کردند که به سودان امکان می دهد سالانه بیش از 1 میلیارد دلار از بانک جهانی برای اولین بار در 27 سال گذشته وام  دریافت کند.

این کشور درگیر یک بحران اقتصادی جدی شده است ، که با همه گیر شدن بیماری Covid-19 ، سرعت بخشیدن به تورم و بدهی های عظیم ، تشدید شده است.

در حالی که نرخ دلار به طور رسمی در سودان به 55 پوند سودان می رسد ، قیمت دلار  در بازار سیاه در حال حاضر به 270 پوند می رسد.

دولت ، که در آگوست 2019 بر اساس توافق بین ارتش و رهبران جنبش اعتراضی تشکیل شد ، در تلاش است تا اقتصادی را بازسازی کند که دهه ها تحت تحریم های شدید آمریکا و درگیری های داخلی قرار گرفته است.

دسامبر گذشته ، ایالات متحده در نتیجه عادی سازی روابط با اسراییل  سودان را از لیست کشورهای حامی تروریسم حذف کرد و تحریم ها و موانعی را که به قول غرب گرا ها  مانع سرمایه گذاری های بین المللی در این کشور بود ، از بین برد.

ابو مجاهد

هر کدام از ما در زندگی خود یکبار و فقط یکبار فرصت اثبات خود به خدا را داریم!و تمام/.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا