بقا

تهیه چای در طبیعت

تهیه چای در طبیعت

فصل بهار فصل خوبی برای جمع آوری گیاهان و آماده سازی آنها برای تهیه چای در زمستان است. به خاطر داشته باشید که در شرایط بقا ، چای به دلایل مختلف از ارزش زیادی برخوردار است و علاوه بر اینکه به عنوان یک نوشیدنی گرم بدن را گرم می کند ، تامین کننده ویتامین و مواد معدنی بدن نیز می باشد.

گیاهانی را که جمع می کنید ، هم می توانید به منظور استفاده از حداکثر خواص غذایی آنها ، بصورت تازه مصرف نمایید و هم می توانید جهت مصارف بعدی آنها را خشک کنید. اگر قصد خشک کردن آنها را دارید ، وقتی آنها را جمع کردید از پایین به هم ببندید و سپس در مکانی گرم ، تاریک و عاری از رطوبت آویزان کنید تا خشک شوند . اتاق زیر شیروانی معمولا جای مناسبی برای خشک کردن گیاهان خوراکی می باشد !. اما در شرایط بقا معمولا چنین امکاناتی در دسترس نمی باشد. در چنین شرایطی شاخه های جانبی درختان در روزهای گرم و خشک مکانی مناسب و پر سایه برای این کار می باشد.

در شرایطی که آب و هوا جندان مناسب نیست ، تیرک اصلی پناهگاه خار و خاشاکی (نحوه ساخت آن آموزش داده شده) نیز می تواند مکانی مناسب برای آویختن گیاهان باشد. بعد از یک هفته گیاه را امتحان کنید و ببینید خوب خشک شده است یا نه . بدین منظور چند برگ و یا ساقه ای از آن را جدا کرده و میان انگشتانتان خرد کنید، اگر به راحتی خرد شد آماده ذخیره و انبار کردن می باشد. اگر به اندازه کافی ترد و شکننده نبود چند روز دیگر لازم است صبر کنید تا کاملا خشک شود .

چای خود را در ظرفی در بسته دور از نور خورشید نگه دارید. می توانید آنها را در کل زمستان تا زمانیکه گیاهان تازه سر از خاک برآورند نگهداری و استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید حجم گیاه خشک شده نصف حجم گیاه تازه می باشد و به همین نسبت نیز در تهیه چای باید از آن استفاده نمود زیرا گیاه خشک شده رطوبت خود را از دست داده و کم حجم تر می شود.

نکته مهم: دائما دانش خود را نسبت به شناسایی گیاهان بالا ببرید . عدم شناخت صحیح گیاهان ، خصوصا در شرایط بقا به معنای مرگ و زندگی است. پس از کنار این مسئله بی اهمیت عبور نکنید البته ما قول می دهیم که تا آنجا که در توان داریم در آینده ای نزدیک به معرفی گیاهان ، خصوصا گیاهان خوراکی بپردازیم.

یکی از چای های خوش طعم ، ترکیب نعنا و پونه با علف های ادویه ای است ، چایی خوش طعم و مفرح حتی در سردترین و تیره ترین روزهاست . علف ادویه ای را در هر فصل از سال می توان یافت اما نعنا و پونه را تا قبل از شروع زمستان می توان جمع آوری کرد.

طرز تهیه  چای نعنا و پونه عبارت است از:

  • ۲ قاشق چای خوری نعناع خشک
  • ۱ قاشق چای خوری علف ادویه ای (از پوسته ساقه آن استفاده کنید)

این ها را با هم ترکیب نموده و سپس آب داغ را روی آن بریزید ، توجه داشته باشید که آب جوش نباشد و سپس ۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. برای شیرین کردن آن می توانید از کمی عسل استفاده نمایید اگرچه به تنهایی نیز طعم دلچسب و شیرینی دارد.

ابو مجاهد

هر کدام از ما در زندگی خود یکبار و فقط یکبار فرصت اثبات خود به خدا را داریم!و تمام/.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا