جهان اسلامگزارش و تحلیل

مظلومیت مسلمانان چینی /افکار سلفی بهانه ای برای سرکوب مسلمان در چین

رسانه جبهه مقاومت:

واقعیت ماجرای آزار و اذیت مسلمانان اویغور چیست؟

چند وقتی است که اخباری مبنی بر آزار و اذیت مسلمانان استان سین کیانگ توسط دولت مرکزی چین  از رسانه‌های غربی مخابره می‌شود.اما آیا واقعیت وضعیت در این مناطق، همانی است که رسانه‌ها از آن می‌گویند؟ در ادامه به برسی ابعاد ماجرا در استان سین کیانگ میپردازیم.

در چند سال اخیر فعالیت‌های مسلمانان چین از سوی دولت چین محدود می‌شوند و این محدودیت‌ها، نمازهای روزانه و مراسم کفن و دفن مسلمانان را نیز شامل می‌شود و معلمان، استادان دانشگاه، دانشجویان و سایر کارمندان دولتی در چین از روزه‌داری در ماه رمضان، برگزاری نمازهای روزانه، پخش آثار مذهبی و پوشش حجاب محروم هستند

به طور کلی ۵۵ اقلیت قومی در جمهوری خلق چین زندگی می‌کنند که قوم هان با جمعیتی بیش از یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون نفر، در صدر این اقوام و صاحب موقعیت‌های سیاسی، نظامی و اجتماعی در این کشور است.جمعیت مسلمانان چین از اکثریت هوئی و اقلیت ایغور تشکیل شده

هوئی های ایرانی تبار

هوئی نام یک گروه قومی بزرگ در کشور چین است. هویی‌ها در شمال این کشور زندگی می‌کنند و بیشتر آنها مسلمان هستند. این قوم در واقع بخشی از قوم هان قوم اصلی کشور چین هستند و  با این تفاوت که مسلمان هستند و تعداد آن‌ها در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۱۵ میلیون نفر تخمین زده می‌شود. قوم هوئی نقش مهمی در فرهنگ غنی چینی قدیم داشته‌اند و هم‌اکنون نیز هنرهای بسیاری در چین از این قوم سر منشأ گرفته‌اند. در میان این مردم صوفی گری رواج بسیاری دارد و تأثیر پذیری از فرهنگ ایرانی نیز در ادبیات، نمایش، قالیبافی و معماری این مردمان دیده می‌شود، در واقع اسلام در میان این مردم از طریق بازرگانان ایرانی مسلمان رواج یافته‌است.

ترک های اویغور در چین

یکی از این اقوام، اویغور‌ها با جمعیت ۱۰ میلیون نفری هستند که در بطن جامعه مسلمان نشین سین کیانگ با جمعیت ۲۳ میلیون نفری سکونت دارند، مسلمانان چین تقریبا به طور کامل سنی مذهب هستن. اویغورها در چین تفکرات سلفی و جدایی طلبانه دارند و دسته ای از آنها با گروه های تروریستی از جمله داعش اعلام بیعت کرده اند.

در دیدگاه اویغورها خون شیعیان حلال است و تفکرات تکفیری دارند

بر خلاف غلو های رسانه های آمریکایی رفتار دولت مرکزی چین با اقلیت مسلمان نشین همراه با تبعیض‌های قابل توجهی نیست و آن‌ها با دولت مرکزی مشکل امنیتی ندارند بلکه گروه‌هایی در داخل قوم اویغور تاکتیک کنش ضد امنیتی را در ارتباط با پکن اتخاد کرده‌اند.

مسلمانان چین
اعلام موجودیت و دست به اسلحه شدن عناصر داعشی در چین

 

سین کیانگ، نقشی محوری را در انتقال سرمایه و توسعه از شرق به غرب چین ایفا می‌کند و راه حل چینی‌ها برای حفظ توازن توسعه‌ای داخلی میان شرق و غرب است  و مبارزه با ناامنی در سین کیانگ، در ارتقای توانمندی اقتصادی مردم این مناطق در چارچوب ابرپروژه یک کمربند یک جاده(جاده ابریشم) خلاصه می‌شود.

بنابراین، رویکرد دولت مرکزی بر تسریع روند‌های توسعه‌ای در این مناطق همزمان با کنترل تحرکات ضد امنیتی است. در نتیجه و بر اساس مشاهدات میدانی در شهر‌های مختلف سین کیانگ مانند ارومجی، شانجی و کارامای،

  • اولا دولت با مسلمانان این مناطق نه تنها مشکلی ندارد بلکه با پذیرش خودمختاری این استان، عملا حسن نیت خود را در این باره اثبات کرده است.
  • ثانیا از دوران هو جین تائو و از حدود ۲۰ سال گذشته، پکن توجه ویژه‌ای به توسعه این ایالت داشته و این استان را به قطب حمل و نقل و ترانزیت، تجارت، پتروشیمی، کشاورزی و آی تی تبدیل کرده است و اصرار دارد تمام مردم در این چرخه عظیم اقتصادی سهیم باشند.

مشکل اصلی دولت چین با گروه های تروریستی تکفیری نظیر جنبش ترکستان شرقی

تروریست های اویغور
آموزش نظامی به اویغوری ها در مقر طالبان در افغانستان

مشکل اصلی دولت کمونیستی چین  تنها با افراطیون تکفیری از قوم اویغور مانند حزب اسلامی ترکستان شرقی است که جذب وهابیت شده‌اند و به هیچ صراطی مستقیم نمی‌شوند. به نظر می‌رسد که روایت شکل گرفته در اذهان بسیاری از نخبگان در کشور‌های اسلامی و غیر اسلامی، کاملا متاثر از جریان رسانه‌ای غربی است. طبیعی است که این رسانه‌ها، تمام واقعیت تحولات سین کیانگ را منتشر نکرده و قسمتی از رفتار دولت مرکزی را به عنوان حربه‌ای علیه چین –به عنوان راهبردی‌ترین رقیب غرب- در بستر عملیات روانی خود کماکان حفظ کرده اند.

اخرین امار  در سال 1397 حاکی از آن بود حدود پنج هزار نفر از اعضای جنبش تکفیری ترکستان شرقی در سوریه حضور دارند. این آمار را مصطفی عماد سفیر سوریه در چین داده است. او گفته «حدود پنج هزار نفر از اویغورهای چینی از منطقه سین‌کیانگ در گروه‌های تروریستی مختلف در سراسر سوریه در حال جنگیدن هستند و پکن باید نسبت به این مساله به‌شدت نگران باشد.» عماد مصطفی سفیر سوریه در چین به «رویترز» گفت: «در حالی که اویغورها در حال جنگ با داعش هستند، اکثر آنها تحت بنر اصلی خود و با هدف دستیابی به آرزوهای جدایی‌طلبانه مبارزه می‌کنند.» اما این تروریست‌های چینی در کدام مناطق سوریه حضور دارند؟

گروه تروریستی تکفیری جنبش ترکستان شرقی

کودکان چینی تحت آموزش‌ گروههای تکفیری

گروه تروریستی تکفیری جنبش ترکستان شرقی از ابتدای بحران در سوریه از سوی سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه «میت» آموزش دیده و تسلیح شده و تحت پس از بیعت با گروه تروریستی تکفیری بین‌المللی «القاعده» وارد استان‌های حلب و ادلب در شمال سوریه شده‌اند. از مهم‌ترین عملیات‌های تروریست‌های جدایی‌طلب چینی در سوریه می‌توان به عملیات اشغال ادلب، محاصره شهرهای شیعه‌نشین فوعه و کفریا، نبل و الزهرا در حلب و اشغال فرودگاه نظامی ابوالظهور در غرب ادلب اشاره کرد. طبق برآوردهای نظامی سازمان امنیت ترکیه حدود 1500 نفر از تروریست‌های چینی را پس از طی دوره‌های آموزشی ویژه به صورت گردشی در محورهای مختلف عملیاتی حلب و ادلب به‌کار گرفته است. این تروریست‌ها حتی یگان ویژه کودکان جنبش تروریستی ترکستان شرقی را نیز در خاک سوریه راه‌اندازی کرده‌اند. در این یگان به کودکان آموزش‌های نظامی و عقیدتی داده می‌شود.

کودکان چینی تحت آموزش‌ گروههای تکفیری
کودکان تروریستی که در محاصره فوعه و کفریا، نبل و الزهرا مشارکت داشتند/عجیب اما واقعی

البته ما اینجا نیستیم تا از چین دفاع کنیم نمیشود منکر تبعیض و مظلومیت مردم مسلمان در جهان نشد مواضع ما مواضع علمای شیعی در محکومیت اقدامات افراطی دولت چین است  

دولت چین در حال روشنگری در سطح جهانی!

البته دولت چین هم دست روی دست نگذاشته و تاکنون چند تور بازدید از سین کیانگ را برای دیپلمات‌های خارجی مستقر در پکن همراه با جلسات پرسش و پاسخ برگزار کرده وحتی مجوز ورود رسانه‌ها را به اردوگاه‌های بازآموزی صادر کرده‌است. اما کماکان قدرت رسانه‌ای آن‌ها در این موضوع ضعیف عمل کرده و نتوانسته تمام وجوه تحولات سین کیانگ را به مخاطبان جهانی اعلان کند. در مجموع به نظر می‌رسد که رویکرد سخت‌گیرانه پکن در قبال افراطیون وهابی بوده و موضوع، ارتباط بسیار کمی به تمامیت مسلمانان چین دارد

واکنش مراجع تقلید شیعی به تحولات شینکیانگ ومسلمانان چین

در اوائل سال ۱۳۸۸ ش در درگیری‌های گسترده در استان سین کیانگ چین و به ویژه شهر ارومچی میان «ایغور»‌های مسلمان و «هان»‌های کمونیست، بیش از ۱۶۰ نفر بنا بر آمار رسمی و بیش از هشتصد نفر بنا بر آمارهای غیر رسمی از مسلمانان کشته شدند. آیت‌الله مکارم‌شیرازی(منبع) ،  آیت الله نوری همدانی و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  با صدور بیانیه‌هایی، کشتار وسیع و سرکوب مسلمانان ایالت سین‌کیانگ چین را محکوم کردند و آیت الله صافی گلپایگانی این کشتار را در سخنرانی خود محکوم کرد.

 

امتیاز کاربران: 4.4 ( 1 رای)

ابو مجاهد

هر کدام از ما در زندگی خود یکبار و فقط یکبار فرصت اثبات خود به خدا را داریم!و تمام/.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. خیلی ممنون از مطالبتان. البته من از قبل این مسئله رو می دونستم اما اینکه در داخل ایران همیشه مسئله وهابی های چین را با دیگر مسلمانان چین جدا نمی کردند باعث ناراحتی بود اینکه طرف سمتی رو بگیری که دراصل دشمنت هستند باز هم ممنون از مطلب جامع و کاملتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا