گزارش و تحلیل

هویت تاریخی ما «ایرانی» و «شهری» است نه قومی

هویت تاریخی ما «ایرانی» و «شهری» است نه قومی

احسان هوشمند، پژوهشگر مسائل ایران از ضرورت وطن‌دوستی می‌گوید

اساساً «اقوام ایرانی» یک مفهوم جدید است و در گذشته چیزی به‌نام اقوام ایرانی نداشتیم که بخواهد در بازی‌های سیاسی نقش آفرین باشد. ما یک جامعه تاریخی هستیم که در آن شهر حائز اهمیت بوده است.

پان ترکیسم از آن جغرافیا وارد این جغرافیا می‌شود. به عبارت دیگر، بنابه مصالح سیاسی قدرتی به‌نام بریتانیا و برای مهار قدرت دیگری یعنی روسیه تزاری، یک ایدئولوژی طراحی می‌شود که بتدریج کنشگران محلی از آن استفاده کرده، در اواخر دوره عثمانی نفوذ قابل توجهی پیدا می‌کنند و به‌گفتار رسمی دوره گروهی از روشنفکران و نویسندگان تبدیل می‌شود.

این ایدئولوژی پس‌از شکل‌گیری ترکیه امروزی مسیر دیگری به خود می‌گیرد. از سوی دیگر، شاهد هستیم که با فروپاشی عثمانی، هویت‌های عربی تازه‌ای در منطقه متولد می‌شود که بسیار حائز اهمیت است؛ هویت‌هایی مانند خاندان هاشمی که ابتدا قرار بود پادشاه عراق بشوند، یا خاندان فیصل که قرار بود پادشاه عربستان باشند، اما می‌بینیم که خاندان هاشمی بر اردن و خاندان فیصل بر عراق حاکم می‌شوند و به این ترتیب دنیای تازه‌ای در اطراف ما شکل می‌گیرد.

از سال 69 الگوهای پذیرش دانشجو در کشور به الگوی بومی گزینی تبدیل می‌شود. مطابق این الگو، کسانی که بخواهند ادامه تحصیل بدهند این امتیاز را خواهند داشت تا در دانشگاه محل تحصیل خودشان درس بخوانند. ببینیم با این رویکرد چه اتفاقی در کشور رخ داد؟ سال 1369 یعنی پیش از اجرای این شیوه، از کل داوطلبان دانشجویان استان سیستان و بلوچستان که در دانشگاه پذیرفته شدند، 93 درصد در کل کشور و 7 درصد در دانشگاه‌های استان پذیرفته شدند.

امسال در سی امین سال اجرای الگوی بومی گزینی دانشجو، 94 درصد از پذیرفته شدگان کنکور از استان سیستان و بل,چستان در استان خودشان مشغول تحصیل شدند و کمتر از 6 درصد به 30 استان دیگر رفتند.

توجه :ما صرفا منعکس دهنده بوده و تحلیل بالا را رد یا تایید نمیکنیم

ابو مجاهد

هر کدام از ما در زندگی خود یکبار و فقط یکبار فرصت اثبات خود به خدا را داریم!و تمام/.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا