تکنولوژی نظامی

یگان صابرین از شرایط ورود تا استخدامی

خیلی از دوستان پیرامون یگان صابرین سؤالاتی مطرح میکنند که در این مقاله قصد پاسخگویی به آنها را داریم.

معرفی یگان صابرین

یگان نیرو های مخصوص صابرین مجموعه‌ای از گردان‌های نیروی زمینی سپاه پاسداران است، که نیروهای آن، به منظور انجام عملیات‌های ویژه مبارزه با تروریسم در سال ۱۳۷۹شکل گرفت، البته هسته مرکزی این یگان توسط تکاوران ارتشی آموزش دیدند

مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا سرلشگر یحیی صفوی  گفت:

تیپ نیروهای ویژه صابرین بهترین نیروی عملیاتی نیروی زمینی سپاه است که با قدرت در مقابل تروریست ها از جمله پژاک و جیش الظلم ایستاده است

چرا صابرین؟

نام این تیپ برگرفته از نام صابرین در آیه ۶۵ سوره انفال است که در این آیه به مؤمنان دستور داده می‌شود که «جهاد کنند و از تعداد کم ایشان در برابر کفار حتی اگر یک دهم آنها باشند، نهراسند، زیرا به واسطه ایمانشان، خدا یاور آنان است.»

فرماندهی یگان صابرین

فرمانده فعلی این یگان سرهنگ محمودی از رزمندگان تیپ ۶۶ نیروهای ویژه هوابرد ( یکی از رده های تحت امر قرارگاه رمضان) در دوردان دفاع مقدس است که پیش از فرماندهی تیپ صابرین، معاونت عملیات قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه را عهده دارد بود.

 

تجربه شخصی یکی از دوستان

  1. در مرحله اول برای ورود به این یگان باید عضو سپاه شده مدتی باید در یک گردان رزمی خدمت کرد
  2. سپس جزو گردان تکاوری شده و در دوره تکاوری آموزش دید
  3. به نیروهای مخصوص وارد شده دوره نیروی مخصوص ببینی
  4. در دوره تاب و توان صابرین شرکت کنی و حداقل امتیاز لازم رو کسب کرد

هرکدوم از اینها شرایط سختی دارن که عبور از اونها کمتر برای شخصی میسر میشه چون حتی  اگه قدرت و توان کافی داشته باشی دو چیز مهم دیگر مطرح است

  • مباحث حفاظتی امنیتی و اعتقادی
  • مبحث داشتن علم کافی

دوره تاب و توان صابرین نسبت به جایگاه و خیلی چیزها توسط فرمانده گردان آموزش دهنده متغیر و با تست های خاصی  هست که به فکر افراد معمولی هم خطور نمیکنه

مثلا دوره ما دوهفته بود کمترین کاری که کردیم ۱۰ کیلومتر باید بدویم اونم با تجهیزات و بدون پوتین وکفش در کوه وروی خارها و……

تعدادی از آموزش های خصوصی یگان صابرین

آموزش های صابرین بسیار جامع و کاربردی هستند و با بهیاری و امداد شروع شده و با چتر بازی، غواصی، بقا در جنگل، بقا در بیابان، کوهنوردی، صخره نوردی، تحمل سرما، تحمل گرما، انواع شرایط تیر اندازی، آموزش انواع سلاح های انفرادی،و… ادامه یافته و با دوره های جنگ چریکی، جنگ کلاسیک، انواع تاکتیک های جنگی، جنگ نرم و غیره به پایان میرسد.

در طول دوره آموزشی مخصوص شما باید حداقل نمره ۹۰ را کسب کنید تا مجوز ورود به صابرین را دریافت کنید.

قابل تذکر است که این آموزش ها از ارتش و نوهد کپی برداری نشده و کاملا مخصوص و تخصصی هستند.  در مورد کارایی یگان صابرین هم همین کافی که هر کجا وارد عمل میشن سریعا و بدون هیچ هزینه انسانی و کمترین هزینه با موفقیت بیرون میان مثل درگیری با پژاک، عبدالمالک ریگی، جنگ ۳۳ روزه و…

یک فرد عضو  نیروی صابرین  همتراز یک گروهان وحتی گردان محسوب شده وهمیشه در رژه یگان صابرین  اولین افرادی هستند که در مقابل رهبری نمایش اقتدار میکنند.

 

پرسش و پاسخ با سردار گشتاسپی پیرامون یگان صابرین:

 

پس از پایان جنگ تحمیلی، چه شد که سپاه تصمیم گرفت یگانی تحت عنوان “صابرین” ایجاد شود؟

یگان ویژه صابرین با تدبیر پذیرش مأموریت‌های سخت تشکیل شد، یگان ویژه صابرین از یگان‌هایی است که تشکیل آن نیاز مبرم و ضروری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود؛ چراکه با تدبیر پذیرش مأموریت‌های سخت و عملیات‌های خاص و ویژه در همه محورها و عرصه‌های زمینی، هوایی، دریایی، امنیت در مرزهای داخلی و برون‌مرزی تشکیل شد.

اولین کسی که فرماندهی این یگان را پذیرفت خود سرلشکر جعفری بود. خوشبختانه ۱۴ سال از عمر صابرین می‌گذرد و توانسته در مأموریت‌های محوله، نتایج خوبی برای مجموعه نیروی زمینی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،‌ به‌دست آورد.

آیا می‌توانید به بخشی از این موفقیت‌ها و نتایج مطلوب اشاره‌ای داشته باشید؟

چون نوع نیرویی که به یگان صابرین می‌آید با دیگر یگان‌ها تفاوت دارد؛ داوطلب‌ترین، شجاع‌ترین و با سابقه‌ترین نیروهای رزمی برای یگان ویژه صابرین انتخاب می‌شود. اولین نکته‌ای که صابرین را از دیگر یگان‌های نظامی متمایز می‌کند همین جذب داوطلبانه است. شما سوال کردید به موفقیت‌ها اشاره کنم و بنده در جواب به این پرسش از استفاده تمام قوای جسمی و روحی نیروهای صابرین برای اجرای بهتر مأموریت‌های خطرناک و سخت داخلی و برون مرزی یاد می‌کنم. چراکه نیروهای صابرین فقط یک مأموریت خاص دریایی،‌ پیاده یا هوایی ندارند که در یک سطحی آموزش ببینند. بلکه باید در همه عرصه‌ها چه کوهستان،‌ چه چتربازی، چه دریایی،‌ چه پیاده و… دوره‌های آموزشی سختی را می‌گذرانند؛ این‌ها همه موفقیت است و در کنار آن موفقیت بزرگ یگان ویژه صابرین موفقیت مقتدرانه در عملیات پژاک است. خوشبختانه امروز سازمانی که در صابرین شکل گرفته که ورودی آن یک نیروی تکاور است.

 حضور داوطلبانه، نخستین ویژگی جذب در صابرین است

اولین ویژگی که یک نیروی نظامی باید برای حضور در یگان ویژه صابرین داشته باشد، اعلان داوطلبانه است. دوم پذیرش کارها و مأموریت‌های سخت است؛ زیرا آموزش‌هایی که رزمندگان ما در صابرین می‌بینند قابل برای هر نیرویی قابل تحمل نیست.

 

 آیا برای تشکیل صابرین، مطالعاتی در یگان‌های ویژه دیگر کشورها نیز انجام شد؟

طبیعی است که ما از تجارب گذشته ارتش های دنیا و ویژگی هایی که یک نیروی ویژه و خاص باید داشته باشد، استفاده کردیم. اما خدمات و موفقیت‌های امروز نیروهای مسلح حاصل نوآوری‌های جدید بوده است. یعنی ما خیلی متکی به تجارب گذشته نبودیم. چون نوع جنگ‌ها و مأموریت‌های امروز با گذشته کاملاً تفاوت دارد. لذا ضمن بهره‌برداری محدود از تجربیات سنوات گذشته، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این استعداد را دارد که خودش را با پدیده‌های نو، سازگار و آماده سازد. امروز یگان ویژه صابرین تلفیقی از پدیده‌های نو و تجارب گذشته‌ای است که عمده آن در دفاع مقدس یافت می‌شود.

مأموریت صابرین با نیروهای ویژه‌ای مثل «نیروی قدس سپاه» و «تیپ نوهد ارتش» چه تفاوتی دارد؟

نوع مأموریت ما از هر جهت با “نوهد” تفاوت دارد. مأموریت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حفظ و صیانت از ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی چه در داخل و چه در مقابله با معاندین و گروه‌های خارجی است. لذا در برخی از یگان‌ها این مأموریت‌ها وجود ندارد. در صابرین هم در داخل و هم در مرزهای بیرونی ما حافظ دستاوردهای انقلاب هستیم. مقابله با معاندین که دنبال دهن‌کجی به ارزش‌ها و اساس انقلاب اسلامی هستند،‌ تنها وظیفه ماست و به دیگر یگان‌های ویژه محول نشده است.

ابو مجاهد

هر کدام از ما در زندگی خود یکبار و فقط یکبار فرصت اثبات خود به خدا را داریم!و تمام/.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا